Optakt: SUPERLØDAG m/Undløse BK – Høng GF
Optakt:
• Undløse BK – Høng GF
• Runde: 18/22 (Serie 2, pulje 4)
• Sted: Undløse Stadion
• Tid: Lørdag 18.maj kl 12.00
• Dommer: Michael Baunsgaard
• Karantæne:
• Skader: Nicki Jensen, Faton Gjyrevci, Alexander Fledelius Bruun
• Tvivlsom:
• Afbud: Jeppe Babalola Andersson, Frederik Vestergård
Undløse BKs 1.hold måtte i fredags se sig besejret 4-1 på Grønbro Stadion i Sandved imod Fuglebjerg Sandved Tornemark, i en kamp som Tommy Gotfredsen efterfølgende har kaldt en af de bedste præstationer på udebane i flere år.
Holdet skabte et hav af store chancer, men på den sidste tredjedel manglede skarpheden i den grad, og da det så samtidig var en af de dage, hvor hverken dommeren eller marginalerne var på de blåklædtes side, så blev det i stedet til et 4-1 nederlag, da der blev satset slutningen.
17.spillerunde bød desuden på pointtab til FC Storebælt, og derfor er oprykningspladserne reelt uddelt, mens der kun er 6 point fra 3.pladsen til den usikre 8.plads, og Undløse BK på 4.pladsen har blot 3 point ned til Benløse IF.
Det betyder også at Tommy Godtfredsens mandskab lynhurtigt kan blive blandet ind i nedrykningskampen, og derfor er det også yderst vigtigt at holdet henter 9 point i sæsonens tre sidste hjemmekampe, og på lørdag er det Høng GF, der kommer på besøg.
Alexander Fledelius Bruun er fortsat skadet, mens Jonas Christensen igen er til rådighed, og ellers er det kun ferierende Frederik Vestergård der sidder over.
Det betyder at Tommy Gotfredsen & Kim Schlicker har følgende 14 spillere klar til lørdagens kamp (Kamp-trøjenumre i parentes).
Lasse Jensen (1)

Alexander Pilgaard Christophersen (20)

Tore Babalola Andersson (23)

Flemming Gotfredsen (4)

Marcus Primgaard Hansen (6)

Tobias Holst Nielsen (2)

Benjamin Jensen (8)

Jonathan Kirk (5)

Jonas Møllnitz (9)

Thomas Søgaard (10)

Rene Hendriksen

Nikolai Holst Nielsen (22)

Jonas Christensen (7)

Martin Aaberg Hansen (25)

Lørdagens gæster fra Høng GF ligger næstsidst efter et rigtig skidt forår, der blev indledt med fem nederlag imod Fuglebjerg Sandved Tornemark (0-5), Mørkøv IF (4-5), FC Storebælt (1-2), Ørslev GIF (1-2) & Benløse IF (1-2), men holdet fik i sidste weekend en 3-1 sejr over Sorø Freja, og dermed holder de fortsat fat i rækkens øvrige hold i bunden af rækken.
Det omvendte opgør i efteråret blev nærmest et symbol på klubbens dårlige indledning på sæsonen, da manglende skarphed, personlige fejl og generelt lavt teknisk niveau gav, et ikke imponerende Høng GF-mandskab en 3-0 sejr.
Vi tænder naturligvis op i grillen kl 12.00, men vi håber at se jer på Undløse Stadion allerede kl 10.00, hvor vi byder på SUPERLØRDAG , der bliver indledt med U12- U16 drengenes kampe imod Jyderup BK & B73 Slagelse.
Jimmi Zachariassen & 2.holdet skal trods afbud fra B91 Slagelse også i aktion, da sydsjællænderne i sidste time har fået samlet et hold, og vi glæder os rigtig meget over at 2.holdet også får en kamp på Undløse Stadion i dette forår. Og det bliver følgende 14 spillere der skal ud og hente de 3 point:
Daniel Nesbit Rohde
Nicklas Kaptajn Jacobsen
Hjalte Johnson
Marcus Primgaard-Hansen
Emil Skrædderdal
Philip Paulo
Alexander Primgaard-Hansen
Magnus Holt Jensen
Heric Ema
Mikkel Bang Langhoff
Max Christensen
Vi glæder os til at se jer på Tribunen & sidelinjen, og ønsker jer en rigtig god St Bededagsweekend.

Skriv en kommentar