Home » UB1901 » Flot fremmøde til årets første træning

Flot fremmøde til årets første træning

Tommy Gotfredsen & Jimmi Zachariassen stod i går aftes klar til, igen at tage Undløse BKs herresenior-hold, og trods sygdom, ferie, arbejde mv så havde ca 30 mand fundet vej til banerne i Undløse, hvor den stod på halvanden time med masser af bold og et enkelt lille “hygge løb” til sidst.

Tommy Gotfredsen sluttede aftenen af med 15-20 minutters opstartsmøde, og her er lidt af de ting cheftræneren var inde på:

Målsætningen er glasklar, vi skal ud spille for oprykning til Serie 2, da den ellers står på halvanden år i Serie 3, efter at DBU Sjælland igen har valgt at vende turneringen.

Og netop derfor vil der fuld fokus på turneringen, og derfor spiller vi heller ikke pokalfodbold i år, og der vil formentlig heller ikke blive eksperimenteret så meget, som TG havde håbet på, da vi igen går ud til elleve ‘finaler’, og hvorved hvert pointtab kan blive yderst kostbart.

Og derfor er det også ekstremt vigtigt at vi ser et stort fremmøde til træning, så vi er helt klar 9.april, og husk fortsat at afbud altid skal meldes senest kl 16.00 på dagen af hensyn til planlægning – og det gælder ikke kun 1.holdstruppen.

Det til 1.holdet udleverede tøj, er desuden på spil her i opstarten, hvor nye folk muligvis kan presse sig ind i 1.holdets truppen. Hvis man mister sin plads i truppen, så får og man selvfølgelig de 200 kr tilbage, som hver mand betalte i sin tid.

TG har arrangeret tæningslejr for 1.hold truppen sydpå (Falster!) d 11.-13.marts, hvor ca 20-22 mand vil deltage, og det bliver fra fredag-søndag med træningspas og to træningskampe, og selvfølgelig en masse socialt. Der bliver en egenbetaling på 400 kr pr mand efter at bestyrelsen har valgt at støtte arrangementet med 200 kr pr mand.

Kampdagens stadion-program droppes til fordel for video/tekstinterviews på Facebook og hjemmesiden både før og efter kampene.

Rent spilemæssigt vil fokus igen være på, at vi skal være gode som hold, alle skal løbe og arbejde for hinanden. Der skal arbejdes stenhårdt, ellers rykker vi ikke op.

Vi skal også stadig have fokus på støttespilleren, sikringsspilleren, presspillet og de offensive løbemønstre.

Vi indleder for alvor træningen i næste uge, hvor der er træning mandag & onsdag (på kunstgræs i Mørkøv) og kamp for 1.holdet på lørdag.

Skriv en kommentar